Reguła prawej ręki – kiedy stosujemy i jakie są wyjątki?

Prawa ręka

Wiesz, że istnieje kilka reguł prawej ręki? Znajdziesz je w fizyce, matematyce i kilku innych naukach, jednak my skupimy się na tej, którą musi znać każdy kierowca.  Regułę prawej ręki musisz dobrze zrozumieć jeszcze przed pierwszymi jazdami. Jest niemal pewne, że zastosujesz ją w trakcie egzaminu na prawo jazdy.  Możesz też spotkać się z określeniem  „Zasada prawej dłoni” – obie nazwy są poprawne więc niezależnie, jak będziesz ją nazywać – jej zastosowanie jest takie samo.

Reguła prawej ręki

Regułę prawej ręki stosujemy w miejscach, w których nie ma oznakowania i sygnalizacji świetlnej. Pierwszeństwo posiada wtedy pojazd, który jest po Twojej prawej stronie – proste prawda?  Drugim miejscem zastosowania jest droga trzypasmowa (np. autostrada) – Gdy na przeciwległych pasach poruszają się dwa pojazdy, a każdy z nich chce zmienić pas ruchu na środkowy – wtedy jako pierwszy swój manewr wykonuje kierowca poruszający się prawym pasem, a następnie jadący lewym pasem. 

Przykład:

Na obrazku widzimy nieoznakowane skrzyżowanie z 3 pojazdami. Pieszy, nie zamierza przechodzić na drugą stronę jezdni. Stosujemy więc regułę prawej dłoni. W tym przypadku kierujący pojazdem 1 wykonując manewr skrętu w lewo musi ustąpić pierwszeństwa pozostałym pojazdom znajdującym się na skrzyżowaniu. Kierujący pojazdem 1 ustępuje pierwszeństwa kierującemu pojazdem numer 3.  w skrócie: Pierwszeństwo ma pojazd numer 3, następnie skręt w lewo wykonuje pojazd 2 i na końcu rowerzysta z numerem 1.

Reguła prawej ręki - przykład

Żródło: brd.edu.pl

Czy są wyjątki od stosowania reguły prawej ręki?

Oczywiście. Tak właściwie istnieją dwa odstępstwa, które z pewnością przytrafią się każdemu aktywnemu kierowcy.  Może wystąpić sytuacja, w której żaden z kierowców nie ma pierwszeństwa, a miejscem takim jest skrzyżowanie równorzędne. W momencie, gdy z każdej z ulic dobiegających do skrzyżowania nadjedzie pojazd, reguła prawej ręki nie będzie miała zastosowania, ponieważ każdy kierowca ma po swojej prawej stronie inny pojazd. Co w takiej sytuacji? W takich okolicznościach kierowcy powinni ustalić kto ma pierwszeństwo przez wyraźny sygnał o ustąpieniu jednemu z nich. Gdy ten kierowca wykona swój manewr, pozostała trójka może już zastosować regułę prawej ręki. Drugi wyjątek dotyczy pojazdów uprzywilejowanych – nie zależnie z której strony najedzie pojazd uprzywilejowany – pozostali kierowcy znajdujący się na skrzyżowaniu mają obowiązek ustąpić mu pierwszeństwa. Podobnie w przypadku drogi 3 pasmowej – jeśli poruszasz się prawym pasem i chcesz go zmienić na środkowy, a w tym samym czasie na lewym pasie porusza się pojazd uprzywilejowany – musisz ustąpić mu pierwszeństwa. 

Ostrożności nigdy zbyt wiele

W trakcie kursu jazdy obok Ciebie zawsze jest instruktor, który czuwa nad bezpieczeństwem. Jednak po odebraniu prawa jazdy będziesz jeździć samodzielnie. Na drodze nawet jeśli Ty będziesz stosować się do wszystkich przepisów drogowych – inny kierowca może tego nie zrobić – pamiętaj o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania. Przed ruszeniem na skrzyżowaniu upewnij się, że kierowca drugiego pojazdu zatrzymał się.